Pyrzyckie/Sanktuarium Folkloru video 360 cz.3/4 Uczyli Mnie Dziadkowie/Sanktuarium Maryjne w Brzesku/Pyrzyce

20. września 2020r. po raz pierwszy odbył się koncert muzyki folklorystycznej i realizacji filmowej 360 w Sanktuarium Maryjnym w Brzesku (powiat Pyrzycki), gdzie znamienici muzycy z Kapeli ludowej Pyrzyczanie wystąpili dla słuchaczy online. Starannie dobrany repertuar którego w całości autorką jest kierownik kapeli Agnieszka Urbańska oraz wyjątkowe wnętrza renesansowe/barokowego kościoła z niepowtarzalną akustyką, były niezwykłym atutem dla odbiorców. Wykonane przez zespół utwory nawiązywały do charakteru polskich tańców narodowych jak mazur i polonez a poszczególne teksty pieśni odnosiły się do życia i działalności poszczególnych rodzin, które przybyły po wojnie na ziemie zachodnie. Zagrana przez kapelę polka „Ułanka” nr 33 jest jedną z cyklu polek zachodniopomorskich również tworzonych przez Agnieszkę Urbańską. Nieprzypadkowy był również wybór miejsca. Kościół w Brzesku słynie jako jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych zabytków sakralnych w Zachodniopomorskim. Jego patronem jest Maryja zwana tutaj również Matką Bożą Ludzi Pracy i Opiekunką Ludu Wiejskiego. Koncert został zarejestrowany w technice 360, co pozwala na otworzeniu na YouTube i czasie rzeczywistym docenić zarówno walory muzyczne jak i architektoniczne obiektu.

Wystąpili:

Kapela Ludowa Pyrzyczanie w składzie: Agnieszka Urbańska – skrzypce I i wokal Julia Boczkowska – skrzypce II Teresa Grzybowska – skrzypce sekund Agnieszka Krutin – wokal Gabriel Oświeciński – klarnet, wokal Mariusz Rutkowski – akordeon, wokal Jan Krzywda – kontrabas Muzyka: Pieśń „Uczyli Mnie Dziadkowie – muz. Agnieszka Urbańska

Kierownictwo i aranżacja – Agnieszka Urbańska

Realizacja wizualna:

Rafał Roguszka – koncepcja programowa, kierownictwo produkcji

Paweł Burda – zdjęcia i montaż

Ryszard Zgłobicki – obsługa techniczna

Agnieszka Urbańska – koordynator projektu

Podziękowania: Janusz Skoczeń – proboszcz Parafii Rzymsko Katolickiej pw. Narodzenia NMP w Brzesku.

W klipie wykorzystano częściowo zrekonstruowane tradycyjne Stroje Pyrzyckie. Projekt Sanktuarium Folkloru – jest realizowany w ramach zadania pt. „Spotkania z Folklorem w Pyrzycach online” dofinansowanego w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Pyrzycki Dom Kultury

Pyrzyce 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *