O FESTIWALU

Szanowni Państwo!

Pyrzyce, folklor, korowód, zespoły ludowe to rozpoznawalne dla naszego wydarzenia słowa klucze w całym regionie, województwie i Polsce.

Pyrzyckie Spotkanie z Folklorem od 1980 roku są tworzone z inicjatywy lokalnej społeczności, która świadomie dba o wzbogacanie życia kulturalnego swojego regionu. Ukazując potencjał tradycji folklorowych oraz wyzwania związane z nowymi i alternatywnymi trendami w kulturze ludowej, twórcy Festiwalu wyznaczyli sobie trudne zadanie – wypracowanie własnej rozpoznawalnej formuły wydarzenia.

  1. Międzynarodowy Festiwal „ Pyrzyckie Spotkania z Folklorem”
  1. edycja Międzynarodowego Festiwalu „Pyrzyckie Spotkania z Folklorem” – „Wspólnie RAZ jeszcze” w dniach 1-3.07.2022 w Pyrzycach będzie odwołaniem do początków jego powstawania, przy zachowaniu swoich najcenniejszych elementów. Program został bardzo zróżnicowany. Oprócz stałych elementów tj. chociażby słynny, najdłuższy Nocny Korowód z Pochodniami, Jarmark Tradycji, Nocne Uderzenie Folkoru, Folk Fashion, występy zespołów z Polski i zagranicy na głównej scenie festiwalowej przy Pyrzyckich Murach Obronnych, Atelier Sztuki na Ludowo, Leśnego Zakątka, Folklorowego Radia, Folkorowej Strefy Relaksu, wystaw, spotkań, czy koncertów satelitarnych w województwie w 2022 dodatkowo zaplanowano:

–  powołanie instytucji ambasadora festiwalu – Dominiki Siepki – z zespołu Tulia i Marii Szupiluk – Dyrektora w Europie Federation of International Dance Festivals

– wspólną inicjatywę programową jednej z najbardziej rozpoznawalnych formacji folklorowych w Polsce – zespołu Tulia (m.in. nagroda Fryderyki) i jedynego pielęgnującego w Polsce tradycje pomorskie Zespołu Pieśni i Tańca PYRZYCE.

– realizację pierwszego w historii festiwalu Grand Prix Pyrzyckich Spotkań dla par tanecznych.      

Dynamiczny wzrost zainteresowania festiwalem wynika nie tylko z kreatywnych rozwiązań związanych z różnorodnością i atrakcyjnością programu, ale też z  jego rozwoju w zakresie satelitarności (Szczecin, Stargard, Kozielice, Warnice itd.) i zaangażowania tym samym w jego realizację innych ośrodków kulturalnych i ich odbiorców.

Impulsu wydarzeniu nadaje również przynależność do dwóch prestiżowych organizacji. Od roku MF „Pyrzyckie Spotkania z Folklorem” zostały wyróżnione  przyjęciem do międzynarodowej organizacji festiwalowej FIDAF (Federation of International Dance Festivals) z siedzibą w Seulu przez co zyskały wyjątkowego, światowego partnera merytorycznego i organizacyjnego, a od kilku lat festiwal jest również kluczowym i merytorycznym członkiem Porozumienia Festiwali Folklorystycznych Polski Zachodniej (Gorzów, Poznań, Legnica, Pyrzyce, Zielona Góra, Goleniów, Kozielice).

Ogromne znaczenia ma również wpisanie Międzynarodowych Pyrzyckich Spotkań z Folklorem na listę prestiżowych 10 Najważniejszych Wydarzeń naszego województwa.

Festiwal jest lubiany i obserwowany przez media, zarówno lokalne jak i ogólnopolskie z wiadomościami w Teleexpresie włącznie.

 

41 edycja MF PSzF

The 41st edition of the MF PSzF- Together Again 1st-3rd July 2022- is a return to our roots. All the best loved elements make an appearance! E.G. the famous Night Torch Procession, Tradition Fair, The Night of Folklore, Folk Fashion, Polish and international bands which will perform by the Pyrzyce fortifications, Folk Art Atelier, The Wood Corner, Folk Radio, Folk Relaxing Zone, exhibitions, meetings and satellite concerts around the county.

New for 2022: meet the festival ambassador- Dominika Siepka- the lead singer of Tulia band; be the first to see a collaboration between Tulia band and Pyrzyce Singing and Dancing group, and enjoy the inaugural competition to find the best dancing couple.